| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4.2B | — | $3.5B | — | 20.3% |
| Op. Income | $616M | — | $369M | — | 67.0% |
| Gross Margin | 42.5% | — | 42.6% | — | -0.1pp |
| Net Margin | 2.2% | — | -2.4% | — | 4.7pp |
| EPS (Diluted) | $16.50 | — | $-15.10 | — | 209.3% |
| Free Cash Flow | $177M | — | $524M | — | -66.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.2B |
| Cost of Revenue | $2.4B |
| GROSS PROFIT | $1.8B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $347M |
| SG&A Expenses | $347M |
| Other Expenses | $829M |
| Operating Expenses | $1.2B |
| Cost & Expenses | $3.6B |
| OPERATING INCOME | $616M |
| Interest Income | $332.0K |
| Interest Expense | $273M |
| Other Income/Expenses | -$529M |
| INCOME BEFORE TAX | $82M |
| Income Tax Expense | -$25M |
| Net Income from Continuing Ops | $257M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$161M |
| NET INCOME | $95M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $95M |
| D&A | $764M |
| EBIT | $566M |
| EBITDA | $1.1B |
| EPS | $17 |
| EPS Diluted | $17 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.2B |
| Cost of Revenue | $2.4B |
| GROSS PROFIT | $1.8B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $347M |
| SG&A Expenses | $347M |
| Other Expenses | $829M |
| Operating Expenses | $1.2B |
| Cost & Expenses | $3.6B |
| OPERATING INCOME | $616M |
| Interest Income | $332.0K |
| Interest Expense | $273M |
| Other Income/Expenses | -$529M |
| INCOME BEFORE TAX | $82M |
| Income Tax Expense | -$25M |
| Net Income from Continuing Ops | $257M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$161M |
| NET INCOME | $95M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $95M |
| D&A | $764M |
| EBIT | $566M |
| EBITDA | $1.1B |
| EPS | $17 |
| EPS Diluted | $17 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $95M |
| Depreciation & Amortization | $767M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | $56M |
| Other Non-Cash Items | $378M |
| Change in Working Capital | -$202M |
| OPERATING CASH FLOW | $1.1B |
| Capital Expenditure | -$930M |
| Acquisitions (Net) | -$775M |
| Purchases of Investments | -$34M |
| Sales/Maturities of Investments | $35M |
| Other Investing Activities | $31M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.7B |
| Net Debt Issuance | $292M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$18M |
| NET CASH FROM FINANCING | $280M |
| FREE CASH FLOW | $177M |
| Net Change in Cash | -$286M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $801M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.1B |
| Inventory | $159M |
| Other Current Assets | $536M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.6B |
| PP&E (Net) | $7.8B |
| Goodwill | $494M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $308M |
| Tax Assets | $32M |
| Other Non-Current Assets | $384M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.0B |
| TOTAL ASSETS | $11.6B |
| Account Payables | $355M |
| Short-Term Debt | $1.4B |
| Deferred Revenue | -$355M |
| Other Current Liabilities | $156M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.2B |
| Long-Term Debt | $3.1B |
| Deferred Revenue NC | -$770M |
| Deferred Tax Liabilities | $770M |
| Other Non-Current Liabilities | $315M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $6.3B |
| Common Stock | $315.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.3B |
| Retained Earnings | $3.7B |
| Treasury Stock | -$978M |
| Accum. Other Comp. Income | $342M |
| Other Equity | -$69M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5.3B |
| Minority Interest | $15M |
| TOTAL EQUITY | $5.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11.6B |
| Total Debt | $4.4B |
| Net Debt | $3.6B |