| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $39M | $60M | $31M | -35.0% | 23.8% |
| Op. Income | $30M | $49M | $16M | -37.8% | 87.6% |
| Gross Margin | 99.8% | 96.1% | 82.9% | 3.7pp | 16.8pp |
| Net Margin | 55.0% | 57.2% | 35.7% | -2.2pp | 19.2pp |
| EPS (Diluted) | $2.54 | $4.06 | $1.35 | -37.4% | 88.1% |
| Free Cash Flow | $149M | -$141M | $662.0K | 205.7% | 22392.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $96.0K |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $252.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $20M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $681.0K |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $31M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $96.0K |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $252.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $20M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $681.0K |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $31M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $21M |
| Depreciation & Amortization | $681.0K |
| Stock-Based Compensation | $235.0K |
| Deferred Income Tax | $776.0K |
| Other Non-Cash Items | $122M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $149M |
| Capital Expenditure | -$44.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$11M |
| Sales/Maturities of Investments | $12M |
| Other Investing Activities | -$53M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$52M |
| Net Debt Issuance | -$109M |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | -$83.0K |
| Other Financing Activities | $564M |
| NET CASH FROM FINANCING | $449M |
| FREE CASH FLOW | $149M |
| Net Change in Cash | $546M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.0B |
| Short-Term Investments | $60M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $1.0B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| Long-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $80M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.9B |
| Common Stock | $8M |
| Additional Paid-In Capital | $64M |
| Retained Earnings | $161M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $232M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $232M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $36M |
| Net Debt | -$974M |