| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $85M | $89M | $65M | -4.4% | 30.6% |
| Op. Income | $30M | $33M | $21M | -11.7% | 40.4% |
| Gross Margin | 55.6% | 56.6% | 56.2% | -1.0pp | -0.5pp |
| Net Margin | 21.9% | 25.2% | 21.3% | -3.3pp | 0.7pp |
| EPS (Diluted) | $2.23 | $2.74 | $1.83 | -18.6% | 21.9% |
| Free Cash Flow | -$7M | $9M | $5M | -180.2% | -242.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $89.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $81M |
| Interest Expense | $35M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $786.0K |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $85M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $89.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $81M |
| Interest Expense | $35M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $786.0K |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $786.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$34M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$385.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | -$138M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$132M |
| Net Debt Issuance | -$29M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$81.0K |
| Other Financing Activities | $144M |
| NET CASH FROM FINANCING | $118M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $344M |
| Short-Term Investments | $17M |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $379M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $810.0K |
| Long-Term Investments | $3.8B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $57M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.8B |
| TOTAL ASSETS | $4.2B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.3B |
| Long-Term Debt | $379M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $67M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $465M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.8B |
| Common Stock | $9M |
| Additional Paid-In Capital | $97M |
| Retained Earnings | $362M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $12.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $468M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $468M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.2B |
| Total Debt | $398M |
| Net Debt | $54M |