| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $45M | — | $46M | — | -3.6% |
| Op. Income | $997.6K | — | $2M | — | -59.4% |
| Gross Margin | 57.2% | — | 52.6% | — | 4.5pp |
| Net Margin | 2.2% | — | 4.2% | — | -2.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.36 | — | $0.82 | — | -56.1% |
| Free Cash Flow | $2M | — | $3M | — | -45.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | $997.6K |
| Interest Income | $34M |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $997.6K |
| Income Tax Expense | $38.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $959.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $959.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $824.6K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $997.6K |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | $997.6K |
| Interest Income | $34M |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $997.6K |
| Income Tax Expense | $38.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $959.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $959.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $824.6K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $997.6K |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $959.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$181.7K |
| Other Non-Cash Items | -$109.3K |
| Change in Working Capital | $311.3K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$717.7K |
| Purchases of Investments | -$56M |
| Sales/Maturities of Investments | $41M |
| Other Investing Activities | $13M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$49M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$923.9K |
| Other Financing Activities | $47M |
| NET CASH FROM FINANCING | $899.1K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $478.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $539M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $583M |
| TOTAL ASSETS | $598M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $99M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $385M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $485M |
| Long-Term Debt | $61M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $66M |
| TOTAL LIABILITIES | $551M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $7M |
| Retained Earnings | $37M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $133.5K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $47M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $47M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $598M |
| Total Debt | $162M |
| Net Debt | $149M |