| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $42M | — | — | — | — |
| Op. Income | $6M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 57.2% | — | — | — | — |
| Net Margin | 9.5% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $1.59 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $4M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $42M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $491.9K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $35M |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $42M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $491.9K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $35M |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$323.2K |
| Other Non-Cash Items | $594.1K |
| Change in Working Capital | -$123.7K |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$25M |
| Sales/Maturities of Investments | $12M |
| Other Investing Activities | $25M |
| NET CASH FROM INVESTING | $10M |
| Net Debt Issuance | -$14M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$897.1K |
| Other Financing Activities | -$424.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$17M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $517M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $550M |
| TOTAL ASSETS | $563M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $395M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $425M |
| Long-Term Debt | $95M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $99M |
| TOTAL LIABILITIES | $524M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | $35M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $39M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $39M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $563M |
| Total Debt | $125M |
| Net Debt | $114M |