| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.1B | — | $1.0B | — | 8.4% |
| Op. Income | $103M | — | $163M | — | -37.1% |
| Gross Margin | 98.7% | — | 99.0% | — | -0.3pp |
| Net Margin | 7.9% | — | 38.9% | — | -31.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.92 | — | $4.16 | — | -77.9% |
| Free Cash Flow | $233M | — | $218M | — | 7.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $1.1B |
| R&D Expenses | $328M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $583M |
| Other Expenses | $105M |
| Operating Expenses | $1.0B |
| Cost & Expenses | $1.0B |
| OPERATING INCOME | $103M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $26M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $101M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $90M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $90M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $90M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $127M |
| EBITDA | $138M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $1.1B |
| R&D Expenses | $328M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $583M |
| Other Expenses | $105M |
| Operating Expenses | $1.0B |
| Cost & Expenses | $1.0B |
| OPERATING INCOME | $103M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $26M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $101M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $90M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $90M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $90M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $127M |
| EBITDA | $138M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $90M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $134M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $800.0K |
| Change in Working Capital | $17M |
| OPERATING CASH FLOW | $257M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$805M |
| Sales/Maturities of Investments | $698M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$130M |
| Net Debt Issuance | -$100.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $27M |
| FREE CASH FLOW | $233M |
| Net Change in Cash | $154M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $341M |
| Short-Term Investments | $371M |
| Net Receivables | $186M |
| Inventory | $31M |
| Other Current Assets | $46M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $973M |
| PP&E (Net) | $156M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $624M |
| Tax Assets | $315M |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $52M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $133M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $246M |
| Long-Term Debt | $335M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $453M |
| TOTAL LIABILITIES | $699M |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.0B |
| Retained Earnings | -$636M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $440M |
| Net Debt | $100M |