| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $39M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$113M | — | — | — | — |
| Net Margin | -273.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-2.84 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$102M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $98M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $55M |
| SG&A Expenses | $55M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $153M |
| Cost & Expenses | $153M |
| OPERATING INCOME | -$113M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$107M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$107M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$107M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$107M |
| D&A | $11M |
| EBIT | -$113M |
| EBITDA | -$103M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$107M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$11M |
| OPERATING CASH FLOW | -$99M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$64M |
| Sales/Maturities of Investments | $187M |
| Other Investing Activities | $525.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $120M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | -$102M |
| Net Change in Cash | $31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $81M |
| Short-Term Investments | $102M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $194M |
| PP&E (Net) | $91M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $105M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $196M |
| TOTAL ASSETS | $390M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $20M |
| Long-Term Debt | $49M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $55M |
| TOTAL LIABILITIES | $75M |
| Common Stock | $38.0K |
| Additional Paid-In Capital | $722M |
| Retained Earnings | -$407M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $99.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $315M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $315M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $390M |
| Total Debt | $54M |
| Net Debt | -$27M |