| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $127M | $117M | $67M | 8.7% | 88.5% |
| Op. Income | $50M | $20M | $22M | 156.0% | 129.4% |
| Gross Margin | 84.6% | 73.6% | 96.2% | 11.0pp | -11.6pp |
| Net Margin | 31.8% | 14.3% | 27.3% | 17.4pp | 4.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.06 | $0.44 | $0.60 | 140.9% | 76.7% |
| Free Cash Flow | -$25M | $31M | $49M | -182.2% | -152.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $127M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $107M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $870.0K |
| General & Administrative | $35M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $21M |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $77M |
| OPERATING INCOME | $50M |
| Interest Income | $113M |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $50M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $50M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $127M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $107M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $870.0K |
| General & Administrative | $35M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $21M |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $77M |
| OPERATING INCOME | $50M |
| Interest Income | $113M |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $50M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $50M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $40M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$61M |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$38M |
| Sales/Maturities of Investments | $43M |
| Other Investing Activities | -$122M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$124M |
| Net Debt Issuance | $615M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$10M |
| Other Financing Activities | -$290M |
| NET CASH FROM FINANCING | $315M |
| FREE CASH FLOW | -$25M |
| Net Change in Cash | $173M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $370M |
| Short-Term Investments | $695M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $140M |
| Goodwill | $279M |
| Intangible Assets | $59M |
| Long-Term Investments | $7.9B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $456M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8.9B |
| TOTAL ASSETS | $9.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $21M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7.6B |
| Long-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $126M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $8.8B |
| Common Stock | $515.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | $361M |
| Treasury Stock | -$310M |
| Accum. Other Comp. Income | -$79M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9.9B |
| Total Debt | $1.1B |
| Net Debt | $706M |