| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | $29M | $27M | 0.3% | 5.8% |
| Op. Income | $7M | $5M | $6M | 32.4% | 6.0% |
| Gross Margin | 33.3% | 35.0% | 32.7% | -1.7pp | 0.6pp |
| Net Margin | 13.5% | 9.0% | 11.9% | 4.5pp | 1.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.96 | $0.64 | $0.80 | 50.0% | 20.0% |
| Free Cash Flow | $6M | $2M | $6M | 193.9% | -1.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$2M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $239.0K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $33.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $239.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$2M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $239.0K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $33.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $239.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $239.0K |
| Stock-Based Compensation | $187.0K |
| Deferred Income Tax | -$7.0K |
| Other Non-Cash Items | $116.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$70.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$70.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $362.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $21M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $16M |
| Inventory | $842.0K |
| Other Current Assets | $395.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $39M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $95.0K |
| Intangible Assets | $695.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $275.0K |
| Other Non-Current Assets | $141.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $49M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $501.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $60M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $66M |
| TOTAL LIABILITIES | $82M |
| Common Stock | $94.0K |
| Additional Paid-In Capital | $63M |
| Retained Earnings | -$9M |
| Treasury Stock | -$87M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $49M |
| Total Debt | $66M |
| Net Debt | $45M |