| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $27M | $26M | $25M | 4.8% | 10.7% |
| Op. Income | $6M | $6M | $6M | 1.4% | 5.1% |
| Gross Margin | 32.7% | 39.4% | 39.6% | -6.6pp | -6.8pp |
| Net Margin | 11.9% | 12.5% | 8.7% | -0.6pp | 3.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.80 | $0.79 | $0.52 | 1.3% | 53.8% |
| Free Cash Flow | $6M | $3M | $6M | 87.8% | 0.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$2M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $298.0K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $180.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $298.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$2M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $298.0K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $180.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $298.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $298.0K |
| Stock-Based Compensation | $177.0K |
| Deferred Income Tax | $209.0K |
| Other Non-Cash Items | $788.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$62.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$62.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$30M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$32M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | -$26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $539.0K |
| Other Current Assets | $468.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $47M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $95.0K |
| Intangible Assets | $869.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $375.0K |
| Other Non-Current Assets | $168.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $59M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $564.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $79M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $86M |
| TOTAL LIABILITIES | $103M |
| Common Stock | $94.0K |
| Additional Paid-In Capital | $63M |
| Retained Earnings | -$21M |
| Treasury Stock | -$87M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$45M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$45M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $59M |
| Total Debt | $86M |
| Net Debt | $56M |