| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $39M | $42M | $37M | -7.7% | 3.3% |
| Op. Income | $9M | $11M | $10M | -20.6% | -8.2% |
| Gross Margin | 34.1% | 38.7% | 38.3% | -4.6pp | -4.1pp |
| Net Margin | 14.7% | 17.6% | 15.9% | -2.9pp | -1.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.40 | $1.81 | $1.46 | -22.7% | -4.1% |
| Free Cash Flow | $9M | $2M | $9M | 339.6% | 3.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $569.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $315.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $150.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $315.0K |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $569.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $315.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $150.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $315.0K |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $315.0K |
| Stock-Based Compensation | $182.0K |
| Deferred Income Tax | $19.0K |
| Other Non-Cash Items | $14.0K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$96.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$96.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $37M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $16M |
| Inventory | $921.0K |
| Other Current Assets | $644.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $55M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $95.0K |
| Intangible Assets | $782.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $467.0K |
| Other Non-Current Assets | $154.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $66M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $79M |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $459.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $324.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $87M |
| TOTAL LIABILITIES | $101M |
| Common Stock | $94.0K |
| Additional Paid-In Capital | $63M |
| Retained Earnings | -$12M |
| Treasury Stock | -$87M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$35M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$35M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $66M |
| Total Debt | $87M |
| Net Debt | $50M |