| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $40M | $25M | $31M | 60.3% | 26.8% |
| Op. Income | $12M | $6M | $11M | 92.8% | 10.1% |
| Gross Margin | 39.3% | 39.6% | 46.1% | -0.3pp | -6.8pp |
| Net Margin | 18.0% | 8.7% | 18.4% | 9.3pp | -0.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.74 | $0.52 | $1.40 | 234.6% | 24.3% |
| Free Cash Flow | $527.0K | $6M | -$98.0K | -91.8% | 637.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $40M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $233.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $22.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $233.0K |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $40M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $233.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $22.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $233.0K |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $233.0K |
| Stock-Based Compensation | $8.0K |
| Deferred Income Tax | $17.0K |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $771.0K |
| Capital Expenditure | -$244.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$244.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $527.0K |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $48M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $21M |
| Inventory | $889.0K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $71M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $95.0K |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $565.0K |
| Other Non-Current Assets | $189.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $84M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $882.0K |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $108M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $701.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $117M |
| TOTAL LIABILITIES | $134M |
| Common Stock | $94.0K |
| Additional Paid-In Capital | $62M |
| Retained Earnings | -$27M |
| Treasury Stock | -$86M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$51M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$51M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $84M |
| Total Debt | $116M |
| Net Debt | $69M |