| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $171M | — | $179M | — | -4.2% |
| Op. Income | $14M | — | $14M | — | 0.1% |
| Gross Margin | 17.8% | — | 17.1% | — | 0.8pp |
| Net Margin | 6.3% | — | 6.0% | — | 0.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.74 | — | $1.69 | — | 3.0% |
| Free Cash Flow | -$15M | — | $16M | — | -193.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $171M |
| Cost of Revenue | $140M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $157M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $83.0K |
| Other Income/Expenses | -$20.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $171M |
| Cost of Revenue | $140M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $157M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $83.0K |
| Other Income/Expenses | -$20.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $968.0K |
| Deferred Income Tax | $751.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$26M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $30.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$26M |
| Net Debt Issuance | $10M |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $32M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $77M |
| PP&E (Net) | $66M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $69M |
| TOTAL ASSETS | $146M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $302.0K |
| Deferred Revenue | $140.0K |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $24M |
| Long-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $34M |
| TOTAL LIABILITIES | $57M |
| Common Stock | $89.0K |
| Additional Paid-In Capital | $30M |
| Retained Earnings | $78M |
| Treasury Stock | -$21M |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $89M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $89M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $146M |
| Total Debt | $32M |
| Net Debt | $10M |