| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $38M | $35M | $31M | 7.3% | 23.2% |
| Op. Income | $36.9K | $17M | $14M | -99.8% | -99.7% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | 22.2% | 21.0% | 20.9% | 1.1pp | 1.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.69 | $0.61 | $0.52 | 13.1% | 32.7% |
| Free Cash Flow | -$801M | $15M | -$185M | -5495.1% | -332.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | -$2M |
| SG&A Expenses | -$707.0K |
| Other Expenses | $739.6K |
| Operating Expenses | $32.6K |
| Cost & Expenses | $32.6K |
| OPERATING INCOME | $36.9K |
| Interest Income | $27M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $433.0K |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | -$2M |
| SG&A Expenses | -$707.0K |
| Other Expenses | $739.6K |
| Operating Expenses | $32.6K |
| Cost & Expenses | $32.6K |
| OPERATING INCOME | $36.9K |
| Interest Income | $27M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $433.0K |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $433.0K |
| Stock-Based Compensation | $334.0K |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | $18M |
| Capital Expenditure | -$819M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $98.0K |
| Sales/Maturities of Investments | -$1M |
| Other Investing Activities | $841M |
| NET CASH FROM INVESTING | $21M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$47M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$49M |
| FREE CASH FLOW | -$801M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $136M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $123M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $11M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $430M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $472M |
| TOTAL ASSETS | $595M |
| Account Payables | $34M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $31M |
| Other Current Liabilities | $849M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $916M |
| Long-Term Debt | $76M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $31M |
| Other Non-Current Liabilities | -$31M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $76M |
| TOTAL LIABILITIES | $992M |
| Common Stock | $121.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $135M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$18M |
| Other Equity | $98M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $215M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $0 |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $86M |
| Net Debt | -$50M |