| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $27M | $25M | $22M | 5.1% | 19.8% |
| Op. Income | $10M | $4M | $9M | 126.5% | 9.0% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | 17.0% | 6.0% | 20.0% | 11.0pp | -3.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.37 | $0.13 | $0.37 | 184.6% | 0.0% |
| Free Cash Flow | -$157M | -$128M | -$110M | -23.1% | -42.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $786.0K |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $786.0K |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $786.0K |
| Stock-Based Compensation | $571.0K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$164M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $122M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$42M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $39M |
| NET CASH FROM FINANCING | $37M |
| FREE CASH FLOW | -$157M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $86M |
| Short-Term Investments | $10M |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $87M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $881M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $898M |
| TOTAL ASSETS | $985M |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $821M |
| Common Stock | $125.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $81M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $83M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $164M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $164M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $985M |
| Total Debt | $781M |
| Net Debt | $695M |