| Metric | FY 2015 | Prior Q | FY 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $84M | — | $84M | — | 0.3% |
| Op. Income | $31M | — | $36M | — | -14.7% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | 19.0% | — | 23.1% | — | -4.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.29 | — | $1.49 | — | -13.4% |
| Free Cash Flow | -$357M | — | -$304M | — | -17.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $84M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $84M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $65M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $67M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $33M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $84M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $84M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $49M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $65M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $67M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $33M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $16M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$382.0K |
| Other Non-Cash Items | $56M |
| Change in Working Capital | -$50M |
| OPERATING CASH FLOW | $27M |
| Capital Expenditure | -$384M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$858.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $312M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$73M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$11M |
| Common Dividends Paid | -$32M |
| Other Financing Activities | $28M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | -$357M |
| Net Change in Cash | -$51M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $67M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $67M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $696M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $706M |
| TOTAL ASSETS | $773M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $17M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $17M |
| TOTAL LIABILITIES | $623M |
| Common Stock | $124.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $68M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$13M |
| Other Equity | $95M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $150M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $150M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $773M |
| Total Debt | $588M |
| Net Debt | $520M |