| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $1M | $257.6K | 64.7% | 647.7% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$3M | -4.0% | 25.0% |
| Gross Margin | -80.2% | -99.7% | -693.8% | 19.5pp | 613.6pp |
| Net Margin | -119.8% | -187.5% | -1157.6% | 67.7pp | 1037.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.26 | $-0.25 | $-0.34 | -4.0% | 23.5% |
| Free Cash Flow | $1M | -$4M | -$1M | 133.6% | 206.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | -$2M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $854.7K |
| SG&A Expenses | $854.7K |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $854.7K |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $91.7K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $91.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $53.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | $1 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1.7K |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $744.4K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $203.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $8.9K |
| Additional Paid-In Capital | $451M |
| Retained Earnings | -$443M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$9M |