| Metric | FY 2005 | Prior Q | FY 2004 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | — | — | — |
| Op. Income | -$1M | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-989558.00 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$1M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $30.7K |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $248.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $593.7K |
| SG&A Expenses | $593.7K |
| Other Expenses | $147.5K |
| Operating Expenses | $989.6K |
| Cost & Expenses | -$1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $116.8K |
| Other Income/Expenses | $29.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$990.0K |
| Income Tax Expense | $989.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$986.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$4.0K |
| NET INCOME | -$990.0K |
| Net Income Deductions | -$4.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$986.0K |
| D&A | $30.7K |
| EBIT | -$869.0K |
| EBITDA | -$838.0K |
| EPS | -$989.6K |
| EPS Diluted | -$989.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$985.6K |
| Depreciation & Amortization | $71.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$90.7K |
| Change in Working Capital | -$159.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$2.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2.0K |
| Net Debt Issuance | $60.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$206.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $44.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $56.2K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $83.3K |
| PP&E (Net) | $6.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.5K |
| TOTAL ASSETS | $89.9K |
| Account Payables | $891.4K |
| Short-Term Debt | $542.7K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $875.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $29.2K |
| Additional Paid-In Capital | $10M |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $791.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $89.9K |
| Total Debt | $542.7K |
| Net Debt | $486.4K |