| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $230M | $228M | $220M | 0.9% | 4.2% |
| Op. Income | -$8M | -$7M | -$387.0K | -4.9% | -1850.1% |
| Gross Margin | 35.3% | 34.3% | 39.6% | 0.9pp | -4.3pp |
| Net Margin | -4.8% | -6.3% | -1.2% | 1.5pp | -3.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.19 | $-0.26 | $-0.05 | 26.9% | -280.0% |
| Free Cash Flow | $22M | -$73M | -$1M | 130.3% | 1946.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $230M |
| Cost of Revenue | $149M |
| GROSS PROFIT | $81M |
| R&D Expenses | $27M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $45M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $89M |
| Cost & Expenses | $237M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $220.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $27M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $27M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | -$22M |
| Other Non-Cash Items | $310.0K |
| Change in Working Capital | $27M |
| OPERATING CASH FLOW | $35M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $52.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | $25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $77M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $479M |
| Inventory | $312M |
| Other Current Assets | $29M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $897M |
| PP&E (Net) | $182M |
| Goodwill | $938M |
| Intangible Assets | $323M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $2.3B |
| Account Payables | $87M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $39M |
| Other Current Liabilities | $30M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $201M |
| Long-Term Debt | $512M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $13M |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $603M |
| TOTAL LIABILITIES | $804M |
| Common Stock | $564.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | $361M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.3B |
| Total Debt | $575M |
| Net Debt | $498M |