| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $974M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$22M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 32.5% | — | — | — | — |
| Net Margin | -2.9% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.50 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$60M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $974M |
| Cost of Revenue | $657M |
| GROSS PROFIT | $317M |
| R&D Expenses | $109M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $161M |
| SG&A Expenses | $161M |
| Other Expenses | $69M |
| Operating Expenses | $338M |
| Cost & Expenses | $996M |
| OPERATING INCOME | -$22M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | -$27M |
| INCOME BEFORE TAX | -$49M |
| Income Tax Expense | -$20M |
| Net Income from Continuing Ops | -$28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$28M |
| D&A | $97M |
| EBIT | -$23M |
| EBITDA | $74M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$28M |
| Depreciation & Amortization | $97M |
| Stock-Based Compensation | $43M |
| Deferred Income Tax | -$60M |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$79M |
| OPERATING CASH FLOW | -$21M |
| Capital Expenditure | -$39M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $235.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$39M |
| Net Debt Issuance | $60M |
| Common Stock Repurchased | -$63.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $65M |
| FREE CASH FLOW | -$60M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $66M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $448M |
| Inventory | $270M |
| Other Current Assets | $24M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $815M |
| PP&E (Net) | $194M |
| Goodwill | $938M |
| Intangible Assets | $352M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $2.3B |
| Account Payables | $99M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $15M |
| Other Current Liabilities | $45M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $194M |
| Long-Term Debt | $452M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $32M |
| Other Non-Current Liabilities | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $573M |
| TOTAL LIABILITIES | $767M |
| Common Stock | $557.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | $386M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.3B |
| Total Debt | $521M |
| Net Debt | $456M |