| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $209M | — | $245M | — | -14.8% |
| Op. Income | -$24M | — | $30M | — | -178.7% |
| Gross Margin | 39.6% | — | 55.6% | — | -16.0pp |
| Net Margin | -6.3% | — | 9.2% | — | -15.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | — | $0.75 | — | -158.7% |
| Free Cash Flow | -$6M | — | $22M | — | -125.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $209M |
| Cost of Revenue | $126M |
| GROSS PROFIT | $83M |
| R&D Expenses | $33M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $58M |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $558.0K |
| Operating Expenses | $99M |
| Cost & Expenses | $225M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $7.0K |
| Interest Expense | $38.0K |
| Other Income/Expenses | $527.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$23M |
| Income Tax Expense | -$10M |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $17M |
| EBIT | -$24M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$10M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$68M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $510.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$71M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$77M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $39M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $48M |
| Inventory | $37M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $146M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $177M |
| Intangible Assets | $35M |
| Long-Term Investments | -$12M |
| Tax Assets | $12M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $228M |
| TOTAL ASSETS | $374M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $31M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $46M |
| Common Stock | $304.0K |
| Additional Paid-In Capital | $232M |
| Retained Earnings | $96M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $962.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $329M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $329M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $374M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$39M |