| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $210M | — | $224M | — | -6.2% |
| Op. Income | -$38M | — | -$41M | — | 6.4% |
| Gross Margin | 60.1% | — | 55.6% | — | 4.4pp |
| Net Margin | -16.9% | — | -16.9% | — | 0.0pp |
| EPS (Diluted) | $-1.64 | — | $-1.78 | — | 7.9% |
| Free Cash Flow | $9M | — | -$19M | — | 149.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $210M |
| Cost of Revenue | $84M |
| GROSS PROFIT | $126M |
| R&D Expenses | $55M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $82M |
| SG&A Expenses | $82M |
| Other Expenses | $22M |
| Operating Expenses | $159M |
| Cost & Expenses | $243M |
| OPERATING INCOME | -$38M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$28M |
| INCOME BEFORE TAX | -$34M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$14.0K |
| NET INCOME | -$35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$35M |
| D&A | $16M |
| EBIT | -$30M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$35M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $14M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | -$183M |
| Sales/Maturities of Investments | $178M |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$120.0K |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $703.0K |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $59M |
| Short-Term Investments | $60M |
| Net Receivables | $33M |
| Inventory | $25M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $186M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $81M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $53M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $153M |
| TOTAL ASSETS | $339M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $125M |
| Deferred Revenue | $16M |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $180M |
| Long-Term Debt | $18.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $285.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $192M |
| Common Stock | $220.0K |
| Additional Paid-In Capital | $100M |
| Retained Earnings | $41M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $147M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $147M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $339M |
| Total Debt | $125M |
| Net Debt | $66M |