| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | $19M | — | -10.4% | — |
| Op. Income | $957.0K | $3M | — | -67.9% | — |
| Gross Margin | 90.3% | 90.2% | — | 0.1pp | — |
| Net Margin | 3.8% | 10.0% | — | -6.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.35 | — | -60.0% | — |
| Free Cash Flow | $52M | $12M | — | 323.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $665.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $957.0K |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $957.0K |
| Income Tax Expense | $297.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $660.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $660.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $370.0K |
| D&A | $559.0K |
| EBIT | $957.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $665.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $957.0K |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $957.0K |
| Income Tax Expense | $297.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $660.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $660.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $370.0K |
| D&A | $559.0K |
| EBIT | $957.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $660.0K |
| Depreciation & Amortization | $559.0K |
| Stock-Based Compensation | $18.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $56M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $53M |
| Capital Expenditure | -$350.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$34M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$36M |
| Net Debt Issuance | -$11M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11M |
| FREE CASH FLOW | $52M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $33M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $55M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $651M |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $679M |
| TOTAL ASSETS | $734M |
| Account Payables | $194.0K |
| Short-Term Debt | $118M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $527M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $646M |
| Long-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $18M |
| TOTAL LIABILITIES | $664M |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $40M |
| Retained Earnings | $14M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$308.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $70M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $70M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $734M |
| Total Debt | $132M |
| Net Debt | $113M |