| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | — | $7M | — | -3.0% |
| Op. Income | $6M | — | $6M | — | -8.8% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | 192.4% | — | 183.0% | — | 9.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.23 | — | $1.20 | — | 2.5% |
| Free Cash Flow | -$88.6K | — | $5M | — | -101.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $316.1K |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $247.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | -$6M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $316.1K |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $247.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | -$6M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$15M |
| OPERATING CASH FLOW | -$88.6K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $6M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$88.6K |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $173M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$173M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $187M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $26M |
| Common Stock | $106.0K |
| Additional Paid-In Capital | $145M |
| Retained Earnings | $16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $161M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $161M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $187M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$12M |