| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | — | $26M | — | -46.9% |
| Op. Income | $12M | — | $10M | — | 16.3% |
| Gross Margin | 83.8% | — | 93.0% | — | -9.2pp |
| Net Margin | 49.5% | — | 96.0% | — | -46.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.66 | — | $2.39 | — | -72.4% |
| Free Cash Flow | -$553.8K | — | $2M | — | -136.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $924.2K |
| SG&A Expenses | $924.2K |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $377.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $924.2K |
| SG&A Expenses | $924.2K |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $377.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $159.0K |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$553.8K |
| Capital Expenditure | -$4 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | $10.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | -$553.8K |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $178M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $262.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $179M |
| TOTAL ASSETS | $186M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $24M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $25M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $106.0K |
| Additional Paid-In Capital | $145M |
| Retained Earnings | $14M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $159M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $159M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $186M |
| Total Debt | $24M |
| Net Debt | $19M |