| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $61M | $54M | $43M | 13.6% | 43.1% |
| Op. Income | $5M | $14M | $15M | -64.0% | -66.9% |
| Gross Margin | 64.7% | 72.4% | 89.5% | -7.8pp | -24.8pp |
| Net Margin | 7.9% | 20.8% | 28.6% | -12.9pp | -20.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.29 | $0.70 | $0.77 | -58.6% | -62.3% |
| Free Cash Flow | $10M | $12M | $12M | -15.1% | -10.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $61M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $57M |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $142.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $61M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $57M |
| Interest Expense | $20M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $142.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $251.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$915.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | -$112M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$107M |
| Net Debt Issuance | $9M |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $126M |
| NET CASH FROM FINANCING | $127M |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | $31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $84M |
| Short-Term Investments | $229M |
| Net Receivables | $20M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $333M |
| PP&E (Net) | $51M |
| Goodwill | $129M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $4.4B |
| Tax Assets | $24M |
| Other Non-Current Assets | $129M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.8B |
| TOTAL ASSETS | $5.1B |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $112M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4.4B |
| Long-Term Debt | $102M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $153M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.6B |
| Common Stock | $17M |
| Additional Paid-In Capital | $405M |
| Retained Earnings | $131M |
| Treasury Stock | -$9M |
| Accum. Other Comp. Income | -$18M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $526M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $526M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.1B |
| Total Debt | $228M |
| Net Debt | $144M |