| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $52M | — | $41M | — | 27.9% |
| Op. Income | $11M | — | $11M | — | 3.3% |
| Gross Margin | 60.3% | — | 73.7% | — | -13.4pp |
| Net Margin | 14.9% | — | 18.9% | — | -4.0pp |
| EPS (Diluted) | $1.23 | — | $1.20 | — | 2.5% |
| Free Cash Flow | $6M | — | $8M | — | -32.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $52M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $402.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $41M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $49M |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $890.0K |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $52M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $402.0K |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $41M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $49M |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $890.0K |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $890.0K |
| Stock-Based Compensation | $801.0K |
| Deferred Income Tax | $33.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$812.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$12M |
| Sales/Maturities of Investments | $14M |
| Other Investing Activities | -$91M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$90M |
| Net Debt Issuance | -$947.0K |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $42M |
| NET CASH FROM FINANCING | $37M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | -$47M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $16M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $46M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $159.0K |
| Long-Term Investments | $852M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $41M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $906M |
| TOTAL ASSETS | $952M |
| Account Payables | $891.0K |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $797M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $801M |
| Long-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $40M |
| TOTAL LIABILITIES | $841M |
| Common Stock | $71.0K |
| Additional Paid-In Capital | $63M |
| Retained Earnings | $59M |
| Treasury Stock | -$7M |
| Accum. Other Comp. Income | -$916.0K |
| Other Equity | -$3M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $111M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $111M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $952M |
| Total Debt | $29M |
| Net Debt | $3M |