| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $25M | — | $27M | — | -9.8% |
| Op. Income | -$206.0K | — | $201.0K | — | -202.5% |
| Gross Margin | 63.0% | — | 56.1% | — | 6.9pp |
| Net Margin | -1.0% | — | 14.4% | — | -15.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | — | $0.68 | — | -105.9% |
| Free Cash Flow | $15M | — | $7M | — | 111.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $25M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | -$206.0K |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$206.0K |
| Income Tax Expense | $43.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$249.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$249.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$249.0K |
| D&A | $974.0K |
| EBIT | -$206.0K |
| EBITDA | $768.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$249.0K |
| Depreciation & Amortization | $974.0K |
| Stock-Based Compensation | $403.0K |
| Deferred Income Tax | $37.0K |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | $286.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$45M |
| Sales/Maturities of Investments | $34M |
| Other Investing Activities | $5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | -$11M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | $15M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $452M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $507M |
| TOTAL ASSETS | $524M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $425M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $444M |
| Long-Term Debt | $35M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $36M |
| TOTAL LIABILITIES | $480M |
| Common Stock | $59.0K |
| Additional Paid-In Capital | $26M |
| Retained Earnings | $21M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | -$407.0K |
| Other Equity | -$1M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $45M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $45M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $524M |
| Total Debt | $50M |
| Net Debt | $35M |