| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | — | $30M | — | -2.9% |
| Op. Income | -$6M | — | -$3M | — | -112.0% |
| Gross Margin | 30.7% | — | 38.8% | — | -8.1pp |
| Net Margin | -20.8% | — | -9.7% | — | -11.1pp |
| EPS (Diluted) | $-1.06 | — | $-0.51 | — | -107.8% |
| Free Cash Flow | $7M | — | $10M | — | -25.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $226.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $26M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $55.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $465.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | $8.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$428.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$74M |
| Sales/Maturities of Investments | $62M |
| Other Investing Activities | -$47M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$60M |
| Net Debt Issuance | -$18M |
| Common Stock Repurchased | -$62.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $73M |
| NET CASH FROM FINANCING | $55M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $513M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $555M |
| TOTAL ASSETS | $565M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $449M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $469M |
| Long-Term Debt | $56M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $56M |
| TOTAL LIABILITIES | $525M |
| Common Stock | $59.0K |
| Additional Paid-In Capital | $26M |
| Retained Earnings | $17M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | -$333.0K |
| Other Equity | -$2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $40M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $40M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $565M |
| Total Debt | $71M |
| Net Debt | $63M |