| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $282.0K | $697.0K | $4M | -59.5% | -92.0% |
| Op. Income | -$46M | -$47M | -$29M | 1.8% | -59.5% |
| Gross Margin | 100.0% | -369.9% | 8.3% | 469.9pp | 91.7pp |
| Net Margin | -17241.1% | -2932.9% | -835.6% | -14308.3pp | -16405.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.76 | $-0.32 | $-0.53 | -137.5% | -43.4% |
| Free Cash Flow | -$21M | -$38M | -$34M | 45.9% | 38.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $282.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $282.0K |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | -$46M |
| Interest Income | $827.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$49M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$49M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$45M |
| EBITDA | -$42M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$49M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $976.0K |
| Change in Working Capital | $19M |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$21M |
| Net Change in Cash | -$19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $100M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $660.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $111M |
| PP&E (Net) | $146M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $969.0K |
| Long-Term Investments | $7M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $156M |
| TOTAL ASSETS | $267M |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $47M |
| Long-Term Debt | $73M |
| Deferred Revenue NC | $54M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $140M |
| TOTAL LIABILITIES | $187M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $707M |
| Retained Earnings | -$623M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $80M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $80M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $267M |
| Total Debt | $88M |
| Net Debt | -$12M |