| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | -$5M | $6M | 163.0% | -40.8% |
| Op. Income | -$32M | -$41M | -$29M | 22.6% | -10.5% |
| Gross Margin | 7.3% | 100.0% | 62.4% | -92.7pp | -55.1pp |
| Net Margin | -910.7% | 516.5% | -551.1% | -1427.2pp | -359.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.66 | $-0.31 | $-0.75 | -112.9% | 12.0% |
| Free Cash Flow | -$46M | -$25M | -$21M | -85.8% | -121.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $242.0K |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | -$32M |
| Interest Income | $545.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$30M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$30M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$27M |
| EBITDA | -$24M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$30M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$24M |
| OPERATING CASH FLOW | -$37M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$46M |
| Net Change in Cash | -$47M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $69M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $44M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $121M |
| PP&E (Net) | $157M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $167M |
| TOTAL ASSETS | $288M |
| Account Payables | $30M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $81M |
| Long-Term Debt | $71M |
| Deferred Revenue NC | $26M |
| Deferred Tax Liabilities | $189.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $117M |
| TOTAL LIABILITIES | $198M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $587M |
| Retained Earnings | -$501M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $90M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $90M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $288M |
| Total Debt | $92M |
| Net Debt | $23M |