| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $607M | $692M | $559M | -12.2% | 8.6% |
| Op. Income | $263M | $300M | $233M | -12.4% | 12.6% |
| Gross Margin | 58.0% | 57.4% | 55.8% | 0.6pp | 2.2pp |
| Net Margin | 24.0% | 25.8% | 26.8% | -1.7pp | -2.8pp |
| EPS (Diluted) | $3.11 | $4.07 | $3.30 | -23.6% | -5.8% |
| Free Cash Flow | $141M | $365M | $188M | -61.3% | -24.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $607M |
| Cost of Revenue | $255M |
| GROSS PROFIT | $352M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $89M |
| Operating Expenses | $89M |
| Cost & Expenses | $344M |
| OPERATING INCOME | $263M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | $274M |
| Income Tax Expense | $56M |
| Net Income from Continuing Ops | $219M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $146M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $146M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $241M |
| EBITDA | $257M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $607M |
| Cost of Revenue | $255M |
| GROSS PROFIT | $352M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $89M |
| Operating Expenses | $89M |
| Cost & Expenses | $344M |
| OPERATING INCOME | $263M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | $274M |
| Income Tax Expense | $56M |
| Net Income from Continuing Ops | $219M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $146M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $146M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $241M |
| EBITDA | $257M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $146M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $31M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$54M |
| OPERATING CASH FLOW | $145M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$154M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$157M |
| Net Debt Issuance | -$17M |
| Common Stock Repurchased | -$201M |
| Common Dividends Paid | -$400.0K |
| Other Financing Activities | -$171M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$389M |
| FREE CASH FLOW | $141M |
| Net Change in Cash | -$408M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $501M |
| Short-Term Investments | $81M |
| Net Receivables | $466M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $74M |
| Goodwill | $2.7B |
| Intangible Assets | $1.9B |
| Long-Term Investments | $2.6B |
| Tax Assets | $486M |
| Other Non-Current Assets | -$262M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.5B |
| TOTAL ASSETS | $8.6B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $900.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $900.0K |
| Long-Term Debt | $2.6B |
| Deferred Revenue NC | -$900.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $486M |
| Other Non-Current Liabilities | $1.3B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.3B |
| Common Stock | $600.0K |
| Additional Paid-In Capital | $557M |
| Retained Earnings | $4.7B |
| Treasury Stock | -$2.5B |
| Accum. Other Comp. Income | -$93M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.7B |
| Minority Interest | $1.6B |
| TOTAL EQUITY | $4.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.6B |
| Total Debt | $2.6B |
| Net Debt | $2.1B |