| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $9M | $13M | 18.6% | -17.8% |
| Op. Income | -$58M | -$54M | -$45M | -8.2% | -29.4% |
| Gross Margin | 73.9% | 76.8% | 91.0% | -2.9pp | -17.2pp |
| Net Margin | -515.6% | -573.3% | 437.5% | 57.7pp | -953.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.89 | $-0.84 | $0.92 | -6.0% | -196.7% |
| Free Cash Flow | -$46M | -$47M | -$2M | 3.4% | -1816.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $52M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $69M |
| OPERATING INCOME | -$58M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $6.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$56M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$56M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$56M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$56M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$56M |
| EBITDA | -$54M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$56M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$307.0K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$44M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $56M |
| Other Investing Activities | $80.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $47M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $625.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $625.0K |
| FREE CASH FLOW | -$46M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $84M |
| Short-Term Investments | $56M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $157M |
| PP&E (Net) | $43M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $44M |
| TOTAL ASSETS | $201M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $24M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $58M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $56M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $258.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $85M |
| TOTAL LIABILITIES | $143M |
| Common Stock | $627.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$24.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $58M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $58M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $201M |
| Total Debt | $34M |
| Net Debt | -$50M |