| Metric | FY 2017 | Prior Q | FY 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | — | $105M | — | -81.5% |
| Op. Income | -$8M | — | $69M | — | -111.3% |
| Gross Margin | 29.1% | — | 87.9% | — | -58.9pp |
| Net Margin | 1.4% | — | 22.4% | — | -21.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | — | $0.97 | — | -99.0% |
| Free Cash Flow | $13M | — | $62M | — | -78.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $17M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | -$728.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $278.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $278.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $278.0K |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $278.0K |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $785.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $44M |
| Change in Working Capital | -$33M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $28M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$21M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$145.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$22M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $547.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $235.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $613M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $622M |
| TOTAL ASSETS | $636M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $328M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $13M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $340M |
| TOTAL LIABILITIES | $348M |
| Common Stock | $273.0K |
| Additional Paid-In Capital | $274M |
| Retained Earnings | -$66M |
| Treasury Stock | -$25M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $104M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $287M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $287M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $636M |
| Total Debt | $328M |
| Net Debt | $315M |