| Metric | FY 2015 | Prior Q | FY 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $56M | — | $55M | — | 0.7% |
| Op. Income | $29M | — | $29M | — | 2.4% |
| Gross Margin | 83.0% | — | 84.5% | — | -1.5pp |
| Net Margin | 52.9% | — | 52.0% | — | 0.9pp |
| EPS (Diluted) | $1.20 | — | $1.14 | — | 5.3% |
| Free Cash Flow | -$45M | — | -$10M | — | -349.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $56M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $46M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $29M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $415.0K |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $56M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $46M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $29M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $415.0K |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $29M |
| Depreciation & Amortization | $415.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$68M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$45M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $3M |
| Purchases of Investments | -$118M |
| Sales/Maturities of Investments | $57M |
| Other Investing Activities | -$82.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$57M |
| Net Debt Issuance | $56M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$24M |
| Other Financing Activities | $281.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $28M |
| FREE CASH FLOW | -$45M |
| Net Change in Cash | -$16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $32M |
| PP&E (Net) | $198.0K |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $164M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $487M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $657M |
| TOTAL ASSETS | $689M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | -$176M |
| Other Current Liabilities | -$6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $372M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $405M |
| TOTAL LIABILITIES | $411M |
| Common Stock | $269.0K |
| Additional Paid-In Capital | $272M |
| Retained Earnings | -$16M |
| Treasury Stock | -$23M |
| Accum. Other Comp. Income | $29M |
| Other Equity | $44M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $278M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $278M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $689M |
| Total Debt | $372M |
| Net Debt | $341M |