| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | $2M | — | 1.0% |
| Op. Income | $227.6K | — | $810.6K | — | -71.9% |
| Gross Margin | 55.2% | — | 51.4% | — | 3.7pp |
| Net Margin | 11.1% | — | 35.1% | — | -23.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.18 | — | $0.56 | — | -67.9% |
| Free Cash Flow | $800.9K | — | $462.1K | — | 73.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $1.7K |
| Selling & Marketing | $10.2K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | -$39.3K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $227.6K |
| Interest Income | $31.5K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $47.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $274.6K |
| Income Tax Expense | $16.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $258.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $258.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $258.3K |
| D&A | $9.0K |
| EBIT | $227.6K |
| EBITDA | $236.5K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $1.7K |
| Selling & Marketing | $10.2K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | -$39.3K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $227.6K |
| Interest Income | $31.5K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $47.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $274.6K |
| Income Tax Expense | $16.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $258.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $258.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $258.3K |
| D&A | $9.0K |
| EBIT | $227.6K |
| EBITDA | $236.5K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $258.3K |
| Depreciation & Amortization | $116.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $456.6K |
| Change in Working Capital | -$31.4K |
| OPERATING CASH FLOW | $800.1K |
| Capital Expenditure | $834 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$415.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$415.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $290.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $290.8K |
| FREE CASH FLOW | $800.9K |
| Net Change in Cash | $338.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $252.7K |
| Net Receivables | $144.7K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $30.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1.4K |
| Other Non-Current Assets | $664.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $472.5K |
| Deferred Revenue | $536.1K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | -$274.8K |
| Deferred Tax Liabilities | $274.8K |
| Other Non-Current Liabilities | $274.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $498 |
| Additional Paid-In Capital | $260.8K |
| Retained Earnings | $1M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$12.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $423.8K |