| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5.3B | $4.0B | $4.3B | 31.2% | 23.2% |
| Op. Income | $1.3B | $306M | $1.5B | 325.2% | -15.8% |
| Gross Margin | 69.5% | 71.3% | 90.1% | -1.8pp | -20.6pp |
| Net Margin | 19.0% | 8.1% | 36.7% | 10.9pp | -17.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $0.03 | $0.12 | 207.3% | -36.4% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5.3B |
| Cost of Revenue | $1.6B |
| GROSS PROFIT | $3.7B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2.2B |
| SG&A Expenses | $2.2B |
| Other Expenses | $162M |
| Operating Expenses | $2.4B |
| Cost & Expenses | $4.0B |
| OPERATING INCOME | $1.3B |
| Interest Income | $2.8B |
| Interest Expense | $1.2B |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1.3B |
| Income Tax Expense | $285M |
| Net Income from Continuing Ops | $1.0B |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$6.3K |
| NET INCOME | $998M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $998M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $1.3B |
| EBITDA | $1.3B |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5.3B |
| Cost of Revenue | $1.6B |
| GROSS PROFIT | $3.7B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2.2B |
| SG&A Expenses | $2.2B |
| Other Expenses | $162M |
| Operating Expenses | $2.4B |
| Cost & Expenses | $4.0B |
| OPERATING INCOME | $1.3B |
| Interest Income | $2.8B |
| Interest Expense | $1.2B |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1.3B |
| Income Tax Expense | $285M |
| Net Income from Continuing Ops | $1.0B |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$6.3K |
| NET INCOME | $998M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $998M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $1.3B |
| EBITDA | $1.3B |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $998M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$998M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $338.0B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $338.0B |
| PP&E (Net) | $6.9B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3.8B |
| Long-Term Investments | $875.5B |
| Tax Assets | $2.2B |
| Other Non-Current Assets | $343.8B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2T |
| TOTAL ASSETS | $1.6T |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $170.3B |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.1T |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.2T |
| Long-Term Debt | $114.9B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $514M |
| Other Non-Current Liabilities | $152.4B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $267.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5T |
| Common Stock | $14.1B |
| Additional Paid-In Capital | $7.1B |
| Retained Earnings | $30.2B |
| Treasury Stock | -$62M |
| Accum. Other Comp. Income | $4.5B |
| Other Equity | $432.3K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $55.8B |
| Minority Interest | $447M |
| TOTAL EQUITY | $56.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6T |
| Total Debt | $285.2B |
| Net Debt | -$52.7B |