| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $167M | $155M | $187M | 7.8% | -10.5% |
| Op. Income | $2M | $5M | $16M | -70.6% | -90.1% |
| Gross Margin | 19.5% | 21.0% | 22.6% | -1.4pp | -3.1pp |
| Net Margin | -0.1% | 3.6% | 10.4% | -3.7pp | -10.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $0.06 | $0.24 | -104.6% | -101.1% |
| Free Cash Flow | $20M | $13M | $53M | 50.6% | -63.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $167M |
| Cost of Revenue | $135M |
| GROSS PROFIT | $33M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $166M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$178.0K |
| Income Tax Expense | $61.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$239.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$239.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$239.0K |
| D&A | $18M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$239.0K |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$167.0K |
| Other Non-Cash Items | $223.0K |
| Change in Working Capital | $15M |
| OPERATING CASH FLOW | $37M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$334.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$24M |
| FREE CASH FLOW | $20M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $63M |
| Inventory | $53M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $147M |
| PP&E (Net) | $489M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $499M |
| TOTAL ASSETS | $645M |
| Account Payables | $54M |
| Short-Term Debt | $383.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $110.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $109M |
| Long-Term Debt | $77M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $55M |
| Other Non-Current Liabilities | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $175M |
| TOTAL LIABILITIES | $284M |
| Common Stock | $525.0K |
| Additional Paid-In Capital | $281M |
| Retained Earnings | $80M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $362M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $362M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $645M |
| Total Debt | $90M |
| Net Debt | $67M |