| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $694M | — | $566M | — | 22.6% |
| Op. Income | $95M | — | $150M | — | -36.7% |
| Gross Margin | 28.8% | — | 33.7% | — | -4.9pp |
| Net Margin | 11.9% | — | 20.5% | — | -8.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.02 | — | $1.54 | — | -33.5% |
| Free Cash Flow | $78M | — | $65M | — | 20.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $694M |
| Cost of Revenue | $494M |
| GROSS PROFIT | $200M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $56M |
| Operating Expenses | $104M |
| Cost & Expenses | $598M |
| OPERATING INCOME | $95M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | $105M |
| Income Tax Expense | $22M |
| Net Income from Continuing Ops | $82M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $82M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $82M |
| D&A | $56M |
| EBIT | $114M |
| EBITDA | $169M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $694M |
| Cost of Revenue | $494M |
| GROSS PROFIT | $200M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $56M |
| Operating Expenses | $104M |
| Cost & Expenses | $598M |
| OPERATING INCOME | $95M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | $105M |
| Income Tax Expense | $22M |
| Net Income from Continuing Ops | $82M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $82M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $82M |
| D&A | $56M |
| EBIT | $114M |
| EBITDA | $169M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $82M |
| Depreciation & Amortization | $39M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $19M |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $865.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $161M |
| Capital Expenditure | -$83M |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$72M |
| Net Debt Issuance | -$44M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$26M |
| Other Financing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$83M |
| FREE CASH FLOW | $78M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $42M |
| Short-Term Investments | $800.0K |
| Net Receivables | $97M |
| Inventory | $37M |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $190M |
| PP&E (Net) | $469M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $15M |
| Other Non-Current Assets | -$8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $476M |
| TOTAL ASSETS | $666M |
| Account Payables | $52M |
| Short-Term Debt | $57M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $170M |
| Long-Term Debt | $34M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $54M |
| Other Non-Current Liabilities | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $126M |
| TOTAL LIABILITIES | $296M |
| Common Stock | $528.0K |
| Additional Paid-In Capital | $277M |
| Retained Earnings | $92M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $370M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $370M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $666M |
| Total Debt | $101M |
| Net Debt | $59M |