| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.2B | — | $888M | — | 34.9% |
| Op. Income | $223M | — | -$18M | — | 1316.6% |
| Gross Margin | 28.5% | — | 2.3% | — | 26.3pp |
| Net Margin | 9.6% | — | -10.0% | — | 19.6pp |
| EPS (Diluted) | $2.07 | — | $-2.45 | — | 184.5% |
| Free Cash Flow | $70M | — | $12M | — | 479.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $856M |
| GROSS PROFIT | $342M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | -$146.3K |
| Operating Expenses | $119M |
| Cost & Expenses | $975M |
| OPERATING INCOME | $223M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $90M |
| Other Income/Expenses | -$105M |
| INCOME BEFORE TAX | $118M |
| Income Tax Expense | -$8M |
| Net Income from Continuing Ops | $126M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$633.6K |
| NET INCOME | $115M |
| Net Income Deductions | $3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $118M |
| D&A | $75M |
| EBIT | $208M |
| EBITDA | $281M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $856M |
| GROSS PROFIT | $342M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | -$146.3K |
| Operating Expenses | $119M |
| Cost & Expenses | $975M |
| OPERATING INCOME | $223M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $90M |
| Other Income/Expenses | -$105M |
| INCOME BEFORE TAX | $118M |
| Income Tax Expense | -$8M |
| Net Income from Continuing Ops | $126M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$633.6K |
| NET INCOME | $115M |
| Net Income Deductions | $3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $118M |
| D&A | $75M |
| EBIT | $208M |
| EBITDA | $281M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $115M |
| Depreciation & Amortization | $75M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$13M |
| Other Non-Cash Items | $38M |
| Change in Working Capital | -$96M |
| OPERATING CASH FLOW | $121M |
| Capital Expenditure | -$51M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$48M |
| Net Debt Issuance | -$24M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $18M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $70M |
| Net Change in Cash | $63M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $132M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $163M |
| Inventory | $136M |
| Other Current Assets | $46M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $475M |
| PP&E (Net) | $1.1B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $23M |
| Other Non-Current Assets | -$6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $54M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $59M |
| Other Current Liabilities | $55M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $167M |
| Long-Term Debt | $1.0B |
| Deferred Revenue NC | $32M |
| Deferred Tax Liabilities | $10M |
| Other Non-Current Liabilities | -$222M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $292M |
| Additional Paid-In Capital | -$5M |
| Retained Earnings | -$15M |
| Treasury Stock | -$76M |
| Accum. Other Comp. Income | $42M |
| Other Equity | -$82M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $314M |
| Minority Interest | -$30M |
| TOTAL EQUITY | $284M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $1.1B |
| Net Debt | $977M |