| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $888M | — | $1.0B | — | -11.4% |
| Op. Income | -$18M | — | $19M | — | -198.8% |
| Gross Margin | 2.3% | — | 13.0% | — | -10.7pp |
| Net Margin | -10.0% | — | -10.1% | — | 0.0pp |
| EPS (Diluted) | $-2.45 | — | $-2.78 | — | 11.9% |
| Free Cash Flow | $12M | — | -$52M | — | 123.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $888M |
| Cost of Revenue | $868M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | -$739.3K |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $906M |
| OPERATING INCOME | -$18M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $93M |
| Other Income/Expenses | -$90M |
| INCOME BEFORE TAX | -$112M |
| Income Tax Expense | -$8M |
| Net Income from Continuing Ops | -$103M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $3M |
| NET INCOME | -$89M |
| Net Income Deductions | $3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$89M |
| D&A | $78M |
| EBIT | -$19M |
| EBITDA | $59M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$89M |
| Depreciation & Amortization | $78M |
| Stock-Based Compensation | $651.9K |
| Deferred Income Tax | -$9M |
| Other Non-Cash Items | -$12M |
| Change in Working Capital | $85M |
| OPERATING CASH FLOW | $53M |
| Capital Expenditure | -$41M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $19M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$22M |
| Net Debt Issuance | -$31M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $18M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$19M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $73M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $103M |
| Inventory | $104M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $289M |
| PP&E (Net) | $1.2B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $47M |
| Short-Term Debt | $23M |
| Deferred Revenue | $75M |
| Other Current Liabilities | $812.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $146M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $101M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $291M |
| Additional Paid-In Capital | -$9M |
| Retained Earnings | -$139M |
| Treasury Stock | -$87M |
| Accum. Other Comp. Income | $34M |
| Other Equity | -$95M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $177M |
| Minority Interest | -$53M |
| TOTAL EQUITY | $123M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $1.1B |