| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.0B | — | $1.0B | — | -2.5% |
| Op. Income | $19M | — | $102M | — | -81.7% |
| Gross Margin | 13.0% | — | 14.1% | — | -1.2pp |
| Net Margin | -10.1% | — | 3.1% | — | -13.2pp |
| EPS (Diluted) | $-2.78 | — | $0.85 | — | -427.1% |
| Free Cash Flow | -$52M | — | $21M | — | -350.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $873M |
| GROSS PROFIT | $130M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | -$8M |
| Operating Expenses | $111M |
| Cost & Expenses | $984M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $92M |
| Other Income/Expenses | -$140M |
| INCOME BEFORE TAX | -$116M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$119M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$6M |
| NET INCOME | -$101M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$106M |
| D&A | $78M |
| EBIT | -$24M |
| EBITDA | $56M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$101M |
| Depreciation & Amortization | $78M |
| Stock-Based Compensation | $367.5K |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $36M |
| Change in Working Capital | -$33M |
| OPERATING CASH FLOW | -$17M |
| Capital Expenditure | -$36M |
| Acquisitions (Net) | $8M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $31M |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | -$44M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $370.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$43M |
| FREE CASH FLOW | -$52M |
| Net Change in Cash | -$59M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $59M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $139M |
| Inventory | $137M |
| Other Current Assets | $24M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $360M |
| PP&E (Net) | $1.2B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $139M |
| Long-Term Investments | $583.3K |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $50M |
| Short-Term Debt | $23M |
| Deferred Revenue | $72M |
| Other Current Liabilities | $710.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $146M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $18M |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $66M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $282M |
| Additional Paid-In Capital | $416.2K |
| Retained Earnings | -$49M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | -$79M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $231M |
| Minority Interest | -$48M |
| TOTAL EQUITY | $184M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $1.1B |