| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | — | $1M | — | 20.8% |
| Op. Income | $199.1K | — | -$163.3K | — | 221.9% |
| Gross Margin | 44.5% | — | 100.0% | — | -55.5pp |
| Net Margin | 16.3% | — | -1.1% | — | 17.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | — | $-0.00 | — | 1766.7% |
| Free Cash Flow | $384.0K | — | -$313.0K | — | 222.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $670.3K |
| GROSS PROFIT | $538.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $483.5K |
| General & Administrative | $278.7K |
| SG&A Expenses | $762.1K |
| Other Expenses | -$869.3K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | $199.1K |
| Interest Income | $10 |
| Interest Expense | $2.6K |
| Other Income/Expenses | $6.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $205.1K |
| Income Tax Expense | $8.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $196.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $196.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $196.5K |
| D&A | -$199.1K |
| EBIT | $408.6K |
| EBITDA | $6.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $670.3K |
| GROSS PROFIT | $538.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $483.5K |
| General & Administrative | $278.7K |
| SG&A Expenses | $762.1K |
| Other Expenses | -$869.3K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | $199.1K |
| Interest Income | $10 |
| Interest Expense | $2.6K |
| Other Income/Expenses | $6.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $205.1K |
| Income Tax Expense | $8.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $196.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $196.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $196.5K |
| D&A | -$199.1K |
| EBIT | $408.6K |
| EBITDA | $6.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $196.5K |
| Depreciation & Amortization | $178.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $286.2K |
| Change in Working Capital | -$277.5K |
| OPERATING CASH FLOW | $384.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $552.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $552.7K |
| FREE CASH FLOW | $384.0K |
| Net Change in Cash | $936.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $661.4K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$661.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $703.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $50.0K |
| Other Non-Current Assets | -$50.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $703.7K |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $415.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $466.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $1.5K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $701.8K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $703.3K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $703.3K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $697.5K |
| Net Debt | -$794.6K |