| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $934.6K | — | $2M | — | -40.9% |
| Op. Income | $11.3K | — | $631.7K | — | -98.2% |
| Gross Margin | 57.6% | — | 100.0% | — | -42.4pp |
| Net Margin | 0.5% | — | 34.6% | — | -34.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | — | $0.04 | — | -99.1% |
| Free Cash Flow | -$297.4K | — | -$196.1K | — | -51.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $934.6K |
| Cost of Revenue | $396.2K |
| GROSS PROFIT | $538.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $636.3K |
| General & Administrative | $20.7K |
| SG&A Expenses | $657.0K |
| Other Expenses | -$869.4K |
| Operating Expenses | $929.3K |
| Cost & Expenses | $929.3K |
| OPERATING INCOME | $11.3K |
| Interest Income | $146 |
| Interest Expense | $2.6K |
| Other Income/Expenses | -$5.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $5.5K |
| Income Tax Expense | $450 |
| Net Income from Continuing Ops | $5.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5.0K |
| D&A | -$11.3K |
| EBIT | $22.6K |
| EBITDA | $11.3K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $934.6K |
| Cost of Revenue | $396.2K |
| GROSS PROFIT | $538.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $636.3K |
| General & Administrative | $20.7K |
| SG&A Expenses | $657.0K |
| Other Expenses | -$869.4K |
| Operating Expenses | $929.3K |
| Cost & Expenses | $929.3K |
| OPERATING INCOME | $11.3K |
| Interest Income | $146 |
| Interest Expense | $2.6K |
| Other Income/Expenses | -$5.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $5.5K |
| Income Tax Expense | $450 |
| Net Income from Continuing Ops | $5.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5.0K |
| D&A | -$11.3K |
| EBIT | $22.6K |
| EBITDA | $11.3K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5.0K |
| Depreciation & Amortization | $210.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$134.3K |
| Change in Working Capital | -$378.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$297.4K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$153.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$153.2K |
| FREE CASH FLOW | -$297.4K |
| Net Change in Cash | -$450.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $555.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $555.4K |
| PP&E (Net) | $176.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $12.5K |
| Other Non-Current Assets | $788.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $977.9K |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $103.8K |
| Other Current Liabilities | -$103.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14.6K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $116.5K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $116.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $14.6K |
| Common Stock | $1.5K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $505.3K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $506.8K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $506.8K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $521.4K |
| Total Debt | $174.4K |
| Net Debt | -$381.0K |