| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $434M | $394M | $331M | 10.1% | 31.2% |
| Op. Income | $86M | $76M | $64M | 12.8% | 34.3% |
| Gross Margin | 30.0% | 29.4% | 29.8% | 0.6pp | 0.2pp |
| Net Margin | 16.8% | 17.4% | 18.5% | -0.6pp | -1.7pp |
| EPS (Diluted) | $2.27 | $2.11 | $1.69 | 7.6% | 34.3% |
| Free Cash Flow | $71M | $127M | $37M | -44.6% | 90.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $434M |
| Cost of Revenue | $304M |
| GROSS PROFIT | $130M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $348M |
| OPERATING INCOME | $86M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $861.0K |
| Other Income/Expenses | -$174.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $86M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $73M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $73M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $73M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $86M |
| EBITDA | $92M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $434M |
| Cost of Revenue | $304M |
| GROSS PROFIT | $130M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $348M |
| OPERATING INCOME | $86M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $861.0K |
| Other Income/Expenses | -$174.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $86M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $73M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $73M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $73M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $86M |
| EBITDA | $92M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $73M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $80M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $10.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | $65M |
| Common Stock Repurchased | -$120M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$53M |
| FREE CASH FLOW | $71M |
| Net Change in Cash | $19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $47M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $258M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $63M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $368M |
| PP&E (Net) | $257M |
| Goodwill | $662M |
| Intangible Assets | $37M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $49M |
| Other Non-Current Assets | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $37M |
| Short-Term Debt | $115M |
| Deferred Revenue | $466M |
| Other Current Liabilities | $113M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $882M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $167M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $306.0K |
| Additional Paid-In Capital | $779M |
| Retained Earnings | -$408M |
| Treasury Stock | -$12M |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $347M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $347M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $258M |
| Net Debt | $211M |