| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.4B | $1.2B | $1.4B | 15.9% | 4.5% |
| Op. Income | $138M | $85M | $138M | 61.7% | -0.4% |
| Gross Margin | 18.6% | 18.0% | 19.2% | 0.5pp | -0.7pp |
| Net Margin | 7.0% | 4.2% | 7.3% | 2.8pp | -0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.50 | $0.26 | $0.50 | 92.3% | 0.0% |
| Free Cash Flow | -$64M | -$15M | $73M | -311.4% | -187.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.4B |
| Cost of Revenue | $1.2B |
| GROSS PROFIT | $265M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $127M |
| Operating Expenses | $127M |
| Cost & Expenses | $1.3B |
| OPERATING INCOME | $138M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $123M |
| Income Tax Expense | $23M |
| Net Income from Continuing Ops | $100M |
| Net Income from Discontinued Ops | $19.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $100M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $100M |
| D&A | $74M |
| EBIT | $147M |
| EBITDA | $220M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.4B |
| Cost of Revenue | $1.2B |
| GROSS PROFIT | $265M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $127M |
| Operating Expenses | $127M |
| Cost & Expenses | $1.3B |
| OPERATING INCOME | $138M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $123M |
| Income Tax Expense | $23M |
| Net Income from Continuing Ops | $100M |
| Net Income from Discontinued Ops | $19.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $100M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $100M |
| D&A | $74M |
| EBIT | $147M |
| EBITDA | $220M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $100M |
| Depreciation & Amortization | $74M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | -$33.0K |
| Change in Working Capital | -$91M |
| OPERATING CASH FLOW | $87M |
| Capital Expenditure | -$151M |
| Acquisitions (Net) | -$9M |
| Purchases of Investments | $4.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$160M |
| Net Debt Issuance | $84M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$43M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $76M |
| FREE CASH FLOW | -$64M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $58M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $904M |
| Inventory | $316M |
| Other Current Assets | $110M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.5B |
| PP&E (Net) | $5.4B |
| Goodwill | $718M |
| Intangible Assets | $23M |
| Long-Term Investments | $173M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $522M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.8B |
| TOTAL ASSETS | $8.3B |
| Account Payables | $432M |
| Short-Term Debt | $52M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $119M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $944M |
| Long-Term Debt | $2.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $539M |
| Other Non-Current Liabilities | $1.2B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $5.1B |
| Common Stock | $203M |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | $1.6B |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | -$47M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.3B |
| Total Debt | $2.5B |
| Net Debt | $2.4B |