| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $7M | $13M | 64.7% | -3.6% |
| Op. Income | -$116.0K | -$2M | -$232.0K | 93.9% | 50.0% |
| Gross Margin | 8.6% | 1.3% | 9.6% | 7.2pp | -1.1pp |
| Net Margin | -3.5% | -28.7% | -23.2% | 25.2pp | 19.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.11 | $-0.37 | 84.6% | 95.4% |
| Free Cash Flow | -$5M | $429.0K | -$1M | -1179.3% | -269.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $148.0K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$116.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $116.0K |
| Other Income/Expenses | -$239.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$355.0K |
| Income Tax Expense | $75.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$430.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $9.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$421.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $148.0K |
| EBIT | -$239.0K |
| EBITDA | -$91.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$430.0K |
| Depreciation & Amortization | $148.0K |
| Stock-Based Compensation | $345.0K |
| Deferred Income Tax | $75.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$371.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$371.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$68.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$220.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$288.0K |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $627.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $21M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $64M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $395.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $80M |
| TOTAL ASSETS | $101M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $414.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $33M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $339.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $51M |
| TOTAL LIABILITIES | $57M |
| Common Stock | $258.0K |
| Additional Paid-In Capital | $60M |
| Retained Earnings | -$17M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $43M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $43M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $101M |
| Total Debt | $49M |
| Net Debt | $39M |