| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $6M | $4M | 18.2% | 75.9% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$3M | -14.0% | 18.4% |
| Gross Margin | 44.3% | 46.6% | 42.1% | -2.2pp | 2.2pp |
| Net Margin | -38.3% | -50.7% | -72.2% | 12.4pp | 33.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.16 | $-0.19 | $-0.17 | 15.8% | 5.9% |
| Free Cash Flow | -$5M | -$3M | -$2M | -100.1% | -202.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$7M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | -$6.0K |
| Interest Expense | $699.0K |
| Other Income/Expenses | -$353.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $69.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $39.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $134.0K |
| Stock-Based Compensation | $402.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $44.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $267.0K |
| Other Current Assets | $973.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $18M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $35M |
| Retained Earnings | -$39M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $10.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | $3M |