| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $151M | $148M | $124M | 1.9% | 21.2% |
| Op. Income | $7M | $11M | $5M | -30.8% | 43.5% |
| Gross Margin | 22.8% | 25.7% | 25.3% | -2.8pp | -2.5pp |
| Net Margin | 4.5% | 5.1% | 10.4% | -0.5pp | -5.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.06 | $0.11 | -9.5% | -48.9% |
| Free Cash Flow | -$49M | $4M | -$19M | -1409.4% | -163.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $151M |
| Cost of Revenue | $116M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $143M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$588.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | -$73.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $151M |
| Cost of Revenue | $116M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $143M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$588.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | -$73.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $588.9K |
| Change in Working Capital | -$44M |
| OPERATING CASH FLOW | -$22M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$36M |
| Net Debt Issuance | $40M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $39M |
| FREE CASH FLOW | -$49M |
| Net Change in Cash | -$20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $240M |
| Inventory | $8M |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $274M |
| PP&E (Net) | $243M |
| Goodwill | $309M |
| Intangible Assets | $398M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $144M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $137M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $49M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $245M |
| Long-Term Debt | $224M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $116M |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $358M |
| TOTAL LIABILITIES | $602M |
| Common Stock | $703M |
| Additional Paid-In Capital | $21M |
| Retained Earnings | $33M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $18M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $776M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $776M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $229M |
| Net Debt | $219M |