| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $149M | $137M | $103M | 8.7% | 45.5% |
| Op. Income | $14M | $5M | $479.5K | 190.2% | 2891.4% |
| Gross Margin | 26.9% | 24.8% | 37.1% | 2.2pp | -10.2pp |
| Net Margin | 8.0% | 4.7% | 6.5% | 3.2pp | 1.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.05 | $0.05 | 82.6% | 83.9% |
| Free Cash Flow | $12M | $2M | -$8M | 420.6% | 246.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $149M |
| Cost of Revenue | $109M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $135M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $739.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $149M |
| Cost of Revenue | $109M |
| GROSS PROFIT | $40M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $135M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $739.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $887.3K |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $34M |
| Capital Expenditure | -$22M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$30M |
| Net Debt Issuance | $18M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $17M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | $21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $223M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $293M |
| PP&E (Net) | $198M |
| Goodwill | $310M |
| Intangible Assets | $405M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | $117M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $108M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $81M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $247M |
| Long-Term Debt | $199M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $120M |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $337M |
| TOTAL LIABILITIES | $583M |
| Common Stock | $704M |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | $19M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $753M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $753M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $203M |
| Net Debt | $153M |